Обробка сітки перед нанесенням фоторозчину

Коли сітка натягнута, можна вважати, що перший крок для виготовлення трафарету виконаний. Наступний крок полягає в створенні дільниць на сітці, що не пропускають фарбу під час друку. Яким би не був спосіб створення таких ділянок, перш за все ми повинні пам'ятати, що до трафарету будуть прикладатися різні фізичні навантаження. Ізолюючі ділянки повинні надійно утримуватися на сітці що деформується і зберігати свої властивості до кінця друку.

В першу чергу треба звернути увагу на те, як міцно прилипає до ниток склад що резервується. Якщо сито виткане з натурального або штучного шовку, то нитки, скручені з найтонших волокон, досить шорсткі і дозволяють міцно утримувати речовину з якої будуть зроблені друковані елементи.

Розглядаючи сітчасту тканину з моноволокна, при великому збільшенні ми можемо побачити, що нитки являють собою стрижні з гладкою поверхнею. На таких нитках погано утримується фотошар, і невеликі друковані елементи (точки, штрихи) легко осипаються під тиском ракеля і від деформації трафарету в ході шовкодруку. Для подолання цієї проблеми необхідно зробити нитки шорсткими. Існує декілька способів.

Дуже дрібним порошком пемзи протирають колоподібними рухами всю поверхню сітки з внутрішньої і зовнішньої сторони. Роблять це за допомогою м'якого фетрового або суконного тампону. Нитки тканини стають шорсткими, з найдрібнішими задирками, які збільшують площу зчеплення. Залишки порошку вимивають з тканини сильним струменем води, протираючи при цьому жорсткою щіткою, щоб видалити частинки пемзи що випадково застряли в комірках. Для отримання порошку, пемзу товчуть у ступці і просівають.

Замість пемзи можна використовувати водостійкі шліфувальні папери або тканини зернистістю від № М40 до № М5. Обробляють сітку як в сухому, так і у вологому стані.

Знежирення

Незалежно від того, оброблялася натягнута сітка розчинами, що роблять її шорсткою, чи ні, знежирення проводиться обов'язково. Ця операція передує безпосередньому нанесенню фоторозчину. Особливої ​​уваги вимагають до себе вдруге використовувані сітки, які можуть містити не тільки жирові речовини, але і залишки фарби після попередньої шовкографії. Знежирення слід проводити безпосередньо перед нанесенням фоторозчину.

Хімічне знежирення

Їдкий натрій (NaOH) руйнує жири і утворює з ними сполуки, які добре змиваються водою. Водний розчин їдкого натрію (каустичної соди) за допомогою синтетичної щітки розтирають по поверхні сітки. Це старий і надійний спосіб видалення жирових забруднень. Луг реагує з алюмінієм, тому при використанні алюмінієвих рам, необхідно використовувати інший метод знежирення.

Увага! Працювати в гумових рукавичках.
Оберігати очі і відкриті частини тіла від опіків лугом.

Склад: Їдкий натрій - 20г, Вода - 80мл

Після обробки лугом форму промивають водою і додатково нейтралізують 5% водним розчином оцтової кислоти.

Миючими засобами

Поверхнево-активні речовини, до яких відносяться побутові миючі засоби, досить добре видаляють жирові забруднення і можуть як виняток застосовуватися для знежирення трафаретних сіток. Але необхідно враховувати, що часто в миючі засоби додають речовини пом'якшуючі воду. Такі добавки, осідаючи на поверхні сітки, погано змиваються водою, і заважатимуть міцному прилипанню фоторозчину. Чим простіший склад миючого засобу, тим менше може виникнути проблем.

При промиванні необхідно враховувати, що солі, які містяться у водопровідній воді, можуть найтоншою плівкою покрити тканину і перешкодити міцному контакту з фоторозчином, а можуть і не перешкодити. Але промивку все ж, краще проводити у воді з найменшим вмістом солей.


Повернутись до змісту.