Джерела світла
Копіювальні розчини і плівки перетворюються в нерозчинний полімер під дією енергії світла. Основна спектральна область чутливості шару знаходиться приблизно між 360-420нм, тобто сприймається ультрафіолетове, фіолетове і синє випромінювання, хоча незначна сприйнятливість деяких фотошарів досягає до 510нм.
Лампи, що використовуються для копіювання зображення на фотошар, повинні мати найвищу ступінь інтенсивності в чутливій області спектру. Щоб відбулося закріплення фотошару на сітці, потрібна висока величина світлового потоку на одиницю поверхні, тобто освітленість повинна бути не менше 10-20 тис. люкс. У цьому випадку експозиція може тривати кілька хвилин, в залежності від складу і товщини фотошару.
Для цих цілей використовують наступні види джерел світла:
- Металогалогенні лампи
- Ксенонові лампи
- Дугові вугільні лампи
- Ртутні лампи
- Ртутні лампи високого тиску
- Галогенні-ртутні лампи
- Люмінесцентні лампи денного світла
Також можна спробувати лампу розжарювання потужністю 150-200Вт. І звертаємо увагу, що дві-три лампи по 100Вт не дадуть ефекту від однієї лампи 200Вт.
При виборі джерела світла необхідно відразу визначитися, для яких копіювальних шарів він буде застосовуватися. Якщо трафарети будуть виготовлятися тільки на основі дихроматів або діазосполук, то немає потреби використовувати спеціальні лампи УФ-випромінювання, хоча хромові колоїди мають максимальну чутливість в області УФ-випромінювання, але експлуатація цих ламп вимагає особливої обережності. Це особливо важливо при використанні копіювальних установок, які виготовляються власними силами, без контролю безпеки випромінювання, тим більше при засвіченні трафаретів великих форматів, коли джерело світла знаходиться не в копіювальній установці, а в окремому корпусі, щоб відсуватися на необхідну відстань, і в зону випромінювання може потрапити людина.
Око людини має максимальну чутливість в жовтому спектрі, і джерела світла, що випускають випромінювання в цій області нам здаються найбільш яскравими. Наприклад, люмінесцентні лампи типу БС (біле світло) і ДС (денне світло), які сприймаються людиною практично однаково, так як в зелено-жовтому випромінюванні мають близькі показники, в зоні фіолетово-синьої, менш помітною для людини, мають істотну розбіжність в інтенсивності випромінювання (у ДС більше ніж у БС). Так, візуально мало помітні характеристики ламп БС і ДС при використанні їх в копіювальній установці дають істотну різницю часу експозиції. Правда, це важливо при засвіченні декількох рам поспіль. Лампи з неправильно підібраним спектром випромінювання розтягують процедуру копіювання на кілька годин.
При використанні ламп розжарювання великої потужності, важливо враховувати, що вони мають високу теплову віддачу, і це змушує розташовувати їх на достатній відстані від копіювальної рами, яка в такому випадку знаходиться у вертикальному положенні. При необхідності обладнання постачають вентиляцією, оскільки висока температура сприяє "темновому" дубленню незасвічених ділянок фотошару.
Якщо люмінесцентні лампи мають недостатній світловий потік, то це компенсують кількістю ламп, встановлених впритул, одна до одної і на невеликій відстані до засвічуваної поверхні (для люмінесцентних ламп) у зв'язку з низьким тепловим випромінюванням. Важливо враховувати що з часом інтенсивність світлового потоку може знизитись на 20-30%.
При отриманні тонких і часто розташованих штрихів малюнку на трафареті, застосування люмінесцентних ламп стає проблематичним через розсіяне випромінювання великої площі. Відбувається бічна засвітка штрихів. Щоб зменшити цей ефект, бажано застосовувати обмежувальну решітку, яка не дозволяє променям світла падати під кутом менше ніж 60 градусів.
Треба також враховувати напругау в електричній мережі. При напрузі нижче 85-90% від номіналу, люмінесцентні лампи можуть не загорітися, а лампи розжарювання знижують світловий потік на 25-30%, що призведе під час копіювання трафарету до недостатньої експозиції і часткового змиву фотошару.
Небезпека УФ-випромінювання
При впливі на людину великих доз УФ - випромінювання можуть виникнути захворювання шкіри, очей, нервової системи. Крім того, УФ - випромінювання великої інтенсивності іонізує повітря. Це підвищує вміст в ньому озону, який для людини також небезпечний. Тому при використанні ламп з високим рівнем УФ-випромінювання, обов'язково включається місцева витяжна вентиляція для видалення озону. Виключається можливість відкриття захисних кожухів для контролю горіння ламп. Використовуються захисні окуляри, темний фланелевий халат, матерчата маска, рукавички, а при безпосередній близькості від джерел випромінювання - щиток на голову.
Відстань до джерела світла
Щоб трафарет шовкодруку відповідав зображенню на плівці, під час копіювання промені світла повинні падати на поверхню діапозитива вертикально. Таку умову практично неможливо виконати, оскільки в цьому випадку джерело повинно бути достатньо далеко. Вважається, що максимально допустимим кутом падіння променя світла є 60 градусів.
Прийнятною відстанню між копіювальною рамою і лампою буде довжина діагоналі копійованого зображення помножена на 1,5. Інтенсивність освітленості при видаленні джерела світла падає дуже швидко. Так, при збільшенні відстані в два рази необхідно збільшити експозицію в чотири рази. Тобто різниця відстані зводиться в квадрат. Наприклад, якщо лампу відсунули з 1 метра на 1,4 м, то експозицію необхідно збільшити в (1,4:1) 2 = 1,96 рази.
Колір сітки трафарету
Білі або прозорі нитки розсіюють і заломлюють світло при експозиції трафарету шовкодруку, що може призвести до небажаного бічного засвічення і спотворення друкарських елементів, які зменшуються в розмірах. Ця проблема залежить від природи матеріалу ниток, їх щільності та товщини. Щоб знизити ефект розсіювання світла нитками, їх під час виготовлення забарвлюють в золотисто-оранжеві або чорні кольори, які відображають і заломлюють вже безпечне для фотошару світло або поглинають його.
Повернутись до змісту.