Ракель

Ракель - складова частина тамподрукарського обладнання. В усіх пристроях сучасних автоматичних друкарських машин або при роботі на ручних друкарських верстатах ракель необхідний для видалення непотрібної фарби з форми. Крім того, в тамподруці за допомогою ракеля, елементи форми які мають бути надруковані заповнюються фарбою.

Вимоги, що пред'являються до ракеля, визначаються його функціями, і зокрема основна - повне видалення фарби з пробільних елементів друкарської форми. Матеріал ракеля в тамподруці повинен бути м'якше матеріалу форми, так як в противному випадку він буде залишати подряпини на її поверхні. Іноді ракель для тамподруку виготовляють з оргскла. В процесі експлуатації такого ракеля по мірі затуплення його кромки друкар підправляє її шліфувальним папером.

Ракель, використовуваний для ручного друкарського верстата, повинен бути зручним у процесі роботи, а його розміри співрозмірні з робочою формою. По ширині такий ракель повинен бути порівний з кистю руки людини. Довжина його встановлюється в залежності від розміру робочої форми, і повинна бути трохи більше ширини відтворюваного зображення, щоб забезпечити видалення фарби з пробільних елементів форми за один хід. При цьому, цей розмір повинен бути менше ширини друкованої форми, інакше в процесі роботи спостерігається нерівномірний знос леза.

У виробничій практиці поширено й іншу назву ракеля для ручного верстата - шкребок. Ракель в автоматичних друкарських верстатах має дещо інші розміри і форму в порівнянні з ракелем для ручних друкарських верстатів.

Повернутись до змісту.