Рама в шовкодруці

Рама - це основа всієї шовкографії, від неї при створенні трафарету і виконанні високоякісного друку залежить багато чого. Маючи раму, сітку та ракель, вже можна використовувати шовкографію на практиці. Решта устаткування для трафаретного друку можна вважати доповненням, що здобувається в міру необхідності і з урахуванням фінансових можливостей.

Одна з найпростіших рам, використовувана в шовкографії - це дерев'яна рама. Дерев'яні рами дешеві та прості у виготовленні, але мають ряд недоліків при експлуатації. Дерево легко набухає у воді і в ході декількох годин може змінити свої розміри, так само на раму може впливати зміна відносної вологості і температури повітря.

Рами виготовляються з твердого, добре висушеного прямошарового дерева. Дошки, що мають скалки і виражений косошар, краще взагалі не використовувати, оскільки раму може деформувати в самий невідповідний момент. На невеликих рамах дефекти подібного роду мало помітні, але зі збільшенням розміру короблення може ускладнити всі процеси шовкографії.

Раму скріплюють по кутах і додатково зміцнюють зверху металевими куточками. Для оберігання від вологості готову раму покривають водостійким лаком або фарбою. Товщина брусків визначається породою дерева: чим м'якше деревина, тим товщий береться брусок. З нижнього боку рами, де буде кріпитися сітка, по всьому периметру робиться укіс назовні, приблизно 3-5 градусів. У шовкодруці рами виготовляють і з інших матеріалів, наприклад металу.

Натягування сітки на раму в шовкодруці

Сітку натягують на раму з максимальним зусиллям, близьким до величини плинності матеріалу сітки. Якщо тканина недостатньо сильно натягнута, то при друці може статися спотворення лінійних розмірів зображення і розбіжність контурів різних кольорів при багатоколірному друці. Це особливо важливо при виготовленні трафаретів для кольорового растрованого друку, де неприпустимі зміни розміру растрової крапки.

На раму сітку можна натягувати вручну. Простий і швидкий спосіб кріплення натягнутої сітки до дерев'яної рами здійснюється за допомогою механічного або електричного скобозшивачу.

Перші чотири скоби забивають в середини брусків рами хрест-навхрест, натягуючи полотно з максимальним зусиллям. Наступні точки кріплення знаходяться по кутах, з урахуванням зусиль натягу сітки по діагоналі. Необхідно стежити, щоб нитки основи були без перекосів і взаємно перпендикулярними. Далі кріплення ведуть симетрично від середини брусків до кутів рами.

В іншому варіанті, який дає безсумнівно кращі результати, сітка попередньо натягується в будь-якому розтягуючому пристрої, а потім не поспішаючи закріплюється. Інтервал між скобами що забиваються залежить від сили натягу полотна і складності майбутнього малюнка. Скоби забиваються паралельно краю рами, а при сильному натягу сітки або частому розміщенні скоб - під кутом.

При відсутності скобозшивачу, сітка закріплюється дрібними гвоздиками і дерев'яними рейками січення 5x10 мм. Так як рейки не повинні виступати над площиною трафарету, раму заздалегідь виготовляють з додатковими пазами по всьому периметру. Деревина для рейок підбирається м'яка, щоб не сколювалася при частому розташуванні цвяхів.

Перед забиванням рейок, сітку закріплюють з невеликим зусиллям в розтягуючому пристрої. Навантаження роблять не максимальне, так як рейка, при забиванні її в пази, додатково збільшує натяг.

silkscreen05

Кріплення сітки рейками


Повернутись до змісту.