Введення в шовкодрук

Шовкодрук, що одержав широке поширення в XX столітті, є вдосконаленим різновидом звичайного трафарету, що застосовувався в декоративному розписі стін і тканин. Тому назва "шовкографія" в поліграфії - це синонім більш точного терміну - трафаретний друк або сітчастий трафаретний друк, тим більше, що в шовкодруці натуральна шовкова сітка давно замінена синтетичними і металевими матеріалами.

Шовкографією друкують шкали приладів, строкаті малюнки і написи на майках або спортивних сумках, різнокольорові значки, складний малюнок, що повторюється на фарфоровому посуді. Шовкографією оформляють різні сувеніри. Шовкографії доступно нанесення товстого шару фарби, що дозволяє перекривати будь-який кольоровий або чорний фон, а також заповнювати шорстку і крупну текстуру виробу.

Виготовити сітчастий трафарет, для шовкографії, на практиці досить легко, що зумовило її широке застосування як окремою людиною в домашніх умовах, так і в промисловому виробництві з застосуванням автоматичних друкарських верстатів.

Але, користуючись плодами шовкографії, ми іноді не помічаємо її застосування. Будь-яке сучасне радіоелектронне або телевізійні пристрої містить електричні плати з мідними доріжками. Щоб отримати таку плату, необхідно травлення мідної фольги нанесеної на основу. Малюнок майбутніх доріжок наносять кислототривкою фарбою або лаком. Для одного примірника може бути досить пензлика або методу експонування, але при масовому виробництві захисний шар необхідної товщини простіше нанести шовкографією.

Розміри трафаретної форми обмежені тільки шириною випускаємого сітчастого полотна і розміром друкарської рами. Це дозволяє виготовити шовкографією гігантські написи і зображення для вуличної реклами, прикрасити тенти вантажівок або вітрини магазинів.

При друці шовкографією вручну, немає необхідності в придбанні дорогих друкарських верстатів, які потрібні лише для великих тиражів. Адже якість відбитку практично однакова. Низька собівартість витратних матеріалів для виготовлення трафарету і простота в експлуатації викликають великий інтерес до шовкодруку.

Особливість техніки шовкодруку полягає в тому, що можливо застосування широкого діапазону друкарських фарб на різних сполучних елементах, які дозволяють працювати на будь-яких матеріалах: папері, пластику, склі, тканині і т.п. Головна умова для фарби - це не руйнувати матеріал трафарету і не висихати швидше, ніж необхідно для нормального друкарського процесу.

silkscreen01

Збільшений вигляд трафарету


Повернутись до змісту.